Artikuj
Comments: 0 Views: 100
Rating: (4 Votes)
By theDirector3
At January 30, 2008, 03:39:00 PM

Comments: 4 Views: 320
Rating: (8 Votes)
By theDirector3
At January 02, 2008, 10:02:00 PM
Video e javës


   iPhone Stopwatch hits 1,000 hours.  
Diskutimet e fundit
[Today at 02:22:56 AM]

[Today at 02:18:27 AM]

[Today at 12:12:50 AM]

[March 06, 2008, 09:27:24 PM]

[March 06, 2008, 08:19:14 PM]

by 8
[March 06, 2008, 07:39:27 PM]

by 8
[March 06, 2008, 06:57:07 PM]

by 8
[March 06, 2008, 06:45:36 PM]

[March 06, 2008, 03:12:55 PM]

[March 06, 2008, 02:30:28 PM]
Muzikë

Pages: [1] |   Go Down
  Send this topic  |  Print  
Topic: Lufta e adresave web shqiptare  (Read 13 times)
« on: March 05, 2008, 10:40:20 PM »
JonSaraqini Online
Feja e shiptarit, osht shiptaria!
Moderator
Full Member

*****
Posts: 201Sot ne rrjet numerohen rreth 700 adresa web shqiptare duke perfshire ato institucionale, komerciale dhe gjithashtu te trevave shqiptare si Kosova, Mali i zi, Maqedonia. Adresa e pare shqiptare e regjistruar si domain mendohet te jete ajo e www.albasoul.com edhe pse nuk ka nje date te sakte te nje adrese shqiptare se cila mund te kete qene e para ne rrjet.
Sot adresat web shqiptare kane hapur nje beteje te papermbajteshme per thithjen e vizitoreve. Po si mund t'i ndajme keta 5 000 vizitore ditore mesatarisht ku pothuasje 40% e tyre futen vetem per lexuar posten elektronike. Pjesen e vizitoreve te rregullt ne adresat shqiptare e perbejne emigrantet te cilet kane mundesi te kene nje linje interneti ne shtepi ose duke shfrytezuar ato te shkollave. Ne europe nje linje interneti ADSL/5 MBps kushton mesatarisht 20 - 30 euro ne muaj kurse ne shqiperi nje linje e dedikuar interneti ADSL/1MBps kushton rreth 20 euro kjo 4 here me e vogel. Ndersa nje linje ADSL/2Mbps kushton rreth 40 euro ne muaj kjo dy here e gjysme me e vogel si trafik dhe dy here me e shtrenjte se vendet europiane.
Mundesia e nje linje interneti ne familjet shqiptare eshte edhe arsyeja kryesore qe vizitori shqiptare eshte me pakice. Tashme adresat web shqiptare nuk kane asnje etike, ato ofrojne cdo gje duke nisur nga kenget pa te drejte autori dhe duke perfshire ne video personale duke thyer cdo ligj per privaterine. Pra me pak fjale nuk eshte e rendesishme se cfare shet por e rendesishme eshte te kesh vizitore.
Logged

Feja e shiptarit, osht shiptaria!
 
Tags:
Pages: [1] |   Go Up
  Send this topic  |  Print  
 
Jump to:  


Komuniteti i Teknologjise se Informacionit; diskutime, teknologjia, interneti, programim, harduer, softuer, filma, programe, lojra.
Powered by SMF | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Seo4Smf v0.2 © Webmaster's Talks

©2008 ayih Organization.