*

Lajme

May 08, 2012, 02:30:00 AM

May 08, 2012, 12:45:50 AM

Video e javës   Shpejtesia e Google Chrome.


Diskutimet e fundit


*Ndegjoni Live: ayihRadio - OFF AIR


Pages: [1] |   Go Down
  Send this topic  |  Print  
Topic: Ishujt Bora Bora - Parajsa tokesore  (Read 4624 times)
« on: February 26, 2008, 04:05:27 PM »
Personal Offline
Qikjo osht Gjakova!
Moderator
Hero Member

*****
Posts: 1600Ishujt Bora Bora : Parajsa tokesore

Ishulli Bora Bora është ndoshta ishulli i vetmuar me i famshem ne bote. Legjendat, misteret, dhe romancat qe lidhen me fjalet "Bora Bora" i japin ishullit nje pamje pothuajse mistike. Eshte e vertete qe Bora Bora eshte nje vend i mrekullueshem per pushime... por kjo parajse e magjishme nuk eshte e paarritshme. Dy kulla prej shkembinjsh te zinj dominojne qendren e ishullit dhe bejne nje kontrast mahnites me ujin e kalter te oqeanit. Ishulli Bora bora ka mjaft rruge te brendshme te cilat mund te pershkohen me mjete me 4 rrota. Shumica e ketyre rrugeve u krijuan nga ushtria Amerikane gjate Operacionit Bobcat" ne vitet '40. Nje prej tyre fillon ne Fanui prane Vairau Bay dhe ngjitet gjate nje kreshte duke pasur nje pamje te shkelqyer te Raiatea, Taha, dhe ishujve Maupiti , ndersa nje tjeter niset nga Taihi (ne anen veriore te ishullit) dhe vazhdon deri ne Mt. Popoti, nje mal i njohur rreth 249 metra i larte. "Pushket e Bora Bores" kane nje histori interesante... çfare bëjne 7 topa gjigande ne nje ishull te vogel tropical ne mes te oqeanit Paqesorë. Keta topa jane mbetjet e nje kohe te shkuar kur Amerika nuk kishte fuqine ushtarake qe gëzon sot. Sigurisht qe ato jane vendosur ne disa pika strategjike te ishullit si poste per mbrojtje ushtarake.. duke mbrojtur ishullin Bora Bora nga armiqte e Luftes se II Boterore, Japonezet. Ky ishull ishte zgjedhur nga SHBA si nje baze furnizuese per materialet qe shkonin drejt ishujve Solomon.Ujrat e bregut te Bora Bores ne Polinezine Franceze kane nje jete te pasur detare dhe jane te mrekullueshme per peshkim. Shume specie peshqish te medhenj mund te gjenden ne oqeanin e thelle jashte lagunes, perfshire Marlin, peshkun shpate, tonin gjigand, etj. Pjesa me e madhe e dyqaneve ne Bora Bora mund te gjenden ne qendra te vogla tregtare gjate rruges rrethuese te ishullit. Shume hotele kane dyqane, boutique, dhe biznese te tyret. Perlat e Zeza te Polinezize Franceze jane aq te famshme sa TST ka krijuar nje kategori te veçante dyqanesh per keto thesare te mrekullueshme te deteve te Jugut. Tahiti dhe ishujt perreth jane eksportuesit kryesore te perlave te zeza ne te gjithe boten. Ne Bora Bora ekzistojne shume dyqane qe shesin bizhuteri dhe Perla te Zeza. Lajme te keqia per ata qe i duan kafshet...ketu nuk do te mund te fotografoni shume kafshe te egra te Detit te Jugut. Ishujt e Polinezise nuk jane te pasur me kafshe te egra, perveç zogjve dhe sigurisht , nje perzjerje magjike te krijesave te detit. Po perse ndodh keshtu Duke pasur natyrë vullkanike, keto ishuj u krijuan papritur ne mes te hirit, larg masave te medha rrethuese te tokes ku mund te populloheshin me gjallesa te tjera tokesore. Sot gjitaret e vetem ne ishull jane ata qe jane sjelle nga lundruesit qe kane populluar ishujt, si Polineziane ashtu dhe Europiane. Lista e gjitareve eshte e shkurter: kuaj, lopë, dele, derra, qen, mace, dhe sigurisht minj. Perjashtim në ketë listë kaq te zakonshme ben derri i egerëdisa prej tyre jane larguar nga pronaret dhe kane bere nje jete te eger lum si ata! Nga ana tjeter, ketu ekzistojne shume specie zogjsh te cilat mbrohen nga qeveria

Logged

Qikjo osht Gjakova!
 
Tags:
Pages: [1] |   Go Up
  Send this topic  |  Print  
 
Jump to:  

SEKSIONE   Blogu  |  Galeria  |  Tage

Na kontaktoni | Tregoja mikut | Ndihme | Kerko forumet

English Information | FAQ | Ksalco
graphics by MakeItSimple Studios. ©2008, 2009, 2010, 2011 ayih Organization. Some rights reserved.