Artikuj
Comments: 1 Views: 119
Rating: (4 Votes)
By theDirector3
At January 30, 2008, 03:39:00 PM

Comments: 4 Views: 344
Rating: (8 Votes)
By theDirector3
At January 02, 2008, 10:02:00 PM
Video e javës


   The future of Computing: Piclens + Zcam Demo.  
Diskutimet e fundit
[Today at 12:04:31 AM]

[March 17, 2008, 11:07:51 PM]

[March 17, 2008, 11:03:39 PM]

[March 17, 2008, 09:38:30 PM]

[March 17, 2008, 09:15:53 PM]

[March 17, 2008, 08:07:52 PM]

[March 17, 2008, 07:53:50 PM]

[March 17, 2008, 07:48:02 PM]

[March 17, 2008, 07:30:26 PM]

[March 17, 2008, 07:21:25 PM]
Muzikë

Pages: [1] |   Go Down
  Send this topic  |  Print  
Topic: Kompjuteri me i fuqishem ne bote!  (Read 42 times)
« on: December 02, 2007, 03:07:31 PM »
daFührer
qendrimi^ Online
minimalistik.
special members
Full Member

*****
Posts: 133Kompjuteri me i fuqishem ne bote

Eshte parashikuar viti 2012 per debutimin i tij, por karakteristikat teknike te ketij super-kompjuteri bëjnë që ekspertet e informatikes ne te gjithë boten te enderrojne. Shoqeria japoneze “Riken” po punon për ate që do te jetë pa pik dyshimi , kompjuteri me i shpejt dhe me i fuqishem i historise. Emri i tij nuk eshte bere ende i ditur, por nga sa është deklaruar deri tani, do te jetë ne gjendje te llogaris 10 Petaflop ne sekonde, që do te thote 10 milion trilion llogaritje ne sekondë (10.000.000.000.000.000.000 .000.000 llogaritje ne një sekonde).
Ky super-kompjuter do te jetë i fuqishem 73 herë me i shpejt se “Blue Gene/L” , super-kompjuteri i IBM që sot udheheq klasifikimin e 500 super-kompjuterave me te fuqishem dhe me te shpejtet ne bote. Sipas zerave, rekord, nuk do te jene vetëm karakteristikat për te ndertuar këtë super-kompjuter, kesaj shoqerie do ti duhet te shpenzojne vleren prej 100 miliard Yen, ekuivalenti i rreth 74 milion Euro-ve.
Perdorimi
Superkompjuteri do te perdoret për te simuluar eksperimente shkencore te cdo tipi por edhe për te bere teste farmakollogjike për prodhimin e medikamenteve te reja , për te simuluar evenimente komplekse kozmik, si psh. formimi i galaktikave etj.

Njesia matese e 1 petabyte!
1000 - kilo
1000000 - mega
1000000000 - giga
1000000000000 - tera
1000000000000000 - peta

Japonezt ne akcion ! Shocked
Logged

It’s not love for design, it’s a passion, and it goes beyond liking, and beyond a hobby, it’s about a way of living.
« Reply #1 on: March 15, 2008, 11:29:51 PM »
Dj-Hero
heroidi Online
Rock N' Roll
Jr. Member

**
Posts: 69kumedit sa i vyn mu formatizu e sa i vyn mi scanu hard discin Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked
Logged

 
Tags:
Pages: [1] |   Go Up
  Send this topic  |  Print  
 
Jump to:  


Komuniteti i Teknologjise se Informacionit; diskutime, teknologjia, interneti, programim, harduer, softuer, filma, programe, lojra.
Powered by SMF | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Seo4Smf v0.2 © Webmaster's Talks

©2008 ayih Organization.